Strona WWW

TAM TAM – INSTRUMENT, POWSZECHNY NIEGDYŚ NA CZARNYM LĄDZIE, WYKONANY Z WYDRĄŻONEGO KLOCA DREWNA, NIERZADKO OBCIĄGNIĘTY KOZIĄ SKÓRĄ, PEŁNIĄCĄ FUNKCJĘ NACIĄGU BĘBNA. BY WYDOBYĆ POŻĄDANY DŹWIĘK UDERZANO WEŃ DREWNIANYMI PAŁKAMI. NIE MUZYKA BYŁA WSZAK GŁÓWNYM CELEM. OBWIESZCZAŁ, INFORMOWAŁ, PRZESTRZEGAŁ, SYGNALIZOWAŁ, SŁOWEM – SŁUŻYŁ KOMUNIKACJI. TOWARZYSZYŁ KAŻDEJ UROCZYSTOŚCI PLEMIENNEJ, WYPRAWIE WOJENNEJ, BITWOM, A JEDNOCZEŚNIE WYKORZYSTYWANY NA CODZIEŃ. ZNANY RÓWNIEŻ W KULTURZE DALEKIEGO WSCHODU, GDZIE OSTATECZNIE PRZYBRAŁ FORMĘ ZBLIŻONĄ DO GONGU, ZACHOWUJĄC PRZY TYM PRZEZNACZENIE KOMUNIKACYJNE.

TAM TAM UZNAWANY PRZEZ LUDZI NOWEGO ŚWIATA JEDYNIE ZA PRYMITYWNY TELEGRAF CZY INSTRUMENT SYGNALIZACYJNY, NIGDY NIE ZDOBYŁ W ICH ŚWIADOMOŚCI NALEŻNEGO MU MIEJSCA.

NIEWIELKA SPOŁECZNOŚĆ POTRAFI DOCENIĆ ROLĘ NARZĘDZIA, KTÓRE MOGŁO KOMUNIKOWAĆ WSZYSTKO, A JEGO DŹWIĘK NIKOMU NIE POZOSTAWAŁ OBOJĘTNY. KOMUNIKATORA, KTÓRY SŁUŻYŁ CZŁOWIEKOWI PRZEZ WIEKI I NIE ZASTĄPIŁ GO ŻEDEN INNY Z RÓWNIE TRWAŁYM SKUTKIEM. INSTRUMENTU, KTÓRY DZIŚ TWÓRCZO INSPIRUJE. JEST SYNONIMEM KOMUNIKACJI, FUNKCJĄ WSZYSTKICH JEJ KANAŁÓW, NARZĘDZI I METOD.